Bugun...Bİ-KA Çöpten Elektrik üretecek
Tarih: 21-11-2015 23:41:35 Güncelleme: 21-11-2015 23:48:35 + -


Çöpten elektrik üretimi için yatırım yapmak üzere Bitlis’e gelen Amerikalı heyet, çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 21-11-2015 23:41

Bİ-KA Çöpten Elektrik üretecek

Bitlis Katı Atık Birliği (Bİ-KA); il, ilçe ve beldelerden düzenli olarak topladığı evsel atıklardan elektrik üretimine geçmek için çalışma başlattı. Avrupa-birligi/ " target="_blank" class="tag">Avrupa Birliği fonlarıyla kurulan Bitlis Katı Atık Birliği (Bİ-KA), çöp atıklarının enerjiye dönüştürülmesi için Amerika’dan gelen heyet ile birlikte çöpten elektrik üretilmesi için Adilcevaz’da etüt çalışması yaparak ön keşif incelemelerinde bulundu.


Çöpten elektrik üretiminin Bitlis ve ilçeleri için önemli olduğuna değinen Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, “BİKA tarafından Bitlis ve ilçelerinden toplanan katı atıkların elektrik enerjisine dönüştürülmesi için başlatılan çalışmaları önemsiyoruz. İlçemiz tarihi ve doğal güzellikleriyle bir turizm merkezidir. Böyle faydalı bir yatırımın içerisinde Bİ-KA’ya üye olan belediyemizin de bulunması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. İlçemizde istihdam alanlarının artmasına yönelik yapılacak olan yatırımlar için belediyemiz, yatırım yapacak olan iş adamlarına ve yatırımcılara her konuda kolaylıklar sağlayarak destek olacaktır. Bölgemiz için bir cazibe merkezi olan ilçemize tüm yatırımcıları bekliyoruz” dedi.


Bİ-KA Birlik Başkanı ve Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy ise, “Bitlis Katı Atık Birliği (Bİ-KA) olarak birliğimize üye olan belediyelerimizle işbirliği içerisinde katı çöp atıklarının değerlendirilerek elektrik enerjisine dönüştürülmesi yönünde çalışmalarımız oldu. Bu kapsamda Amerika’dan gelen heyet ile birlikte birliğimize üye olan belediyelerimiz ile birlikte kurulacak olan tesis hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Bölgede ilk olarak kurulacak çöp gazından enerji santrali Bitlis Katı Atık Birliği’ne ve bu birliğe üye olan belediyelere önemli faydalar sağlayacaktır. Bİ-KA öncülüğünde kurulacak olan tesis sayesinde çöplerimizin geri dönüşümlerinin yanı sıra elektrik üretimi de yapacağız” dedi.


Toplantının ardından Amerika’dan gelen heyet Adilcevaz’da bulunan güneşten elektrik üretim tesisi ile birlikte arıtma tesisi alanında incelemelerde bulundu.
Kaynak: MilliyetFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ELEKTRİK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
  İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
   İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 • Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
  Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 • İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
  İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 • Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
  Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
 1. SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 2. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 3. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 4. Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 5. İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 6. Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
VİDEO GALERİ
YUKARI
Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446

Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446

Warning: include(): Failed opening 'footer-en-alt-linkler.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php54/root/usr/share/pear') in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446