Bugun...ErP Yönetmeliği kapsamın Bosch ürünlerini yeniliyor
Tarih: 04-11-2015 11:33:56 + -


ErP (Energy Related Product) Yönetmeliği ile enerji etkinliğini iyileştirmeyi ve çevreyi korumayı hedefliyor. Avrupa standartları ve düzenlemelerinin bir parçası olan yönetmelik, yüksek oranda enerji tüketen tüm ürünlerin kademeli olarak piyasadan kaldırılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda, Bosch Termoteknik , distribütörü olduğu Dynair markalı ticari havalandırma sistemleri ürün grubunu ilgili yönetmeliğe göre yeniledi.

facebook-paylas
Tarih: 04-11-2015 11:33

 ErP Yönetmeliği kapsamın Bosch ürünlerini yeniliyor

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler, elektrikle çalışan cihazların kullandıkları enerji miktarıyla ilgili ciddi sınırlamalar getirmeye devam ediyor.AB, 2009 yılında uygulamaya koyduğu ErP (Energy Related Product) Yönetmeliği ile enerji etkinliğini iyileştirmeyi ve çevreyi korumayı hedefliyor. Avrupa standartları ve düzenlemelerinin bir parçası olan yönetmelik, yüksek oranda enerji tüketen tüm ürünlerin kademeli olarak piyasadan kaldırılmasını amaçlıyor. 

 

 

Ülkemizde de bu yönetmeliğe paralel olarak, ilk önce Beyaz Eşya sektöründe başlayan sınırlamalar,2014 yılında Klima grubundaki ürünlerle devam etti. 2015’te de Isıtma cihazlarındaki ürünleri kapsayarak genişledi. Ocak 2013 tarihinden beri Avrupa’da yürürlükte olan ve üye ülkelerde dolaşımı (ithalat – ihracat-satış) devam eden 125 W – 500 kW güç aralığındaki cihazların kullandıkları enerji miktarını belirleyen yönetmeliğe (N.327/2011)göre; enerji verimlilik değerlerinin belirlenen minimum seviyeye eşit ya da bu seviyeden yukarıda olmasıgerekiyor. Yönetmelikteki bu değerler, fanların konfigürasyonları özelinde hava akımı, basınç ve motor tarafından kullanılan elektrik gücü değerleri dikkate alınarak hesaplanıyor.

 

 

ErP Yönetmeliği uyarınca; belirtilen ürünler dışındaki farklı tipfanlar, tiplerine göre belirlenen minimum verimlilik beklentilerini karşılamalı ve belirlenen yöntemlerle test edilmelidirler. Tabloda yer alan ‘Verimlilik Değeri (N)’olan fanların tipleri ise uygulama alanları dikkate alınarak belirlenmiştir. Yönetmelikte, fanın tipine ve mekanik güç özelliklerine istinaden, ‘N’ değerinin hesaplama kuralları da detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. 

 

 

Bu yönetmeliğin kapsamına girmeyen cihazlar ise aşağıdaki şekilde belirtilmiştir;

 

 

-    Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 94/9/EC (ATEX) Direktifinde belirtilen, özellikle patlayıcı ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmış ürünler.

 

 

-    Konseyin yangın güvenliği ile ilişkili olan 89/106/EC Direktifinde belirtilen, acil durumlarda kısa süreli çalışmak üzere tasarlanmış ürünler.
Bunun dışında aşağıdaki özelliklerde çalışması için tasarlanan ürünler de yönetmelik kapsamı dışında tutulmuştur:

 

 

-    Sistemde dolaşan gazın çalışma sıcaklığının 100°C’nin üzerinde olduğu,
-    Gidiş hattı dışında çalışması durumunda, motor çevresindeki ortam sıcaklığının 65°C’yi aştığı,
-    Sistemde dolaşan gazın yıllık ortalama sıcaklığının ve gidiş hattı dışında çalışması durumunda motor çevresindeki sıcaklığın -40°C’den az olduğu,

 

 

-    Besleme geriliminin > 1000 V AC veya >1500 V DC olduğu,
-    Toksit, yüksek korozif, yanıcı gaz ya da aşındırıcı maddelerin olduğu,
-    1 Ocak 2013’ten önce pazara sunulmuş olan ürünlerin entegrasyonu için aynı ürünün ikamesi (yenilemesi yapılmış hali) olarak 1 Ocak 2015’ten önce pazara sunulmuş olan ürünler.

 

 

ErP Yönetmeliği gereğince, ≤ 7,5 kW mekanik güce sahip olan bir motor ile çalışan tüm fanların, ilgili motor verimlilik yönetmeliğine istinaden (IEC 60034-30-1),‘IE3’ motor ya da ‘IE2’ motor ve inverter ile kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Tüm bu değişiklikler ve yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte ‘IE0’ – ‘IE1’ motor kullanılan fanlar yerini daha verimli motorlara bıraktığını söyleyebiliriz.

 

 

Bosch Termoteknik , distribütörü olduğu Dynair markalı ticari havalandırma sistemleri ürün grubunu ilgili yönetmeliğe göre yeniledi. Böylece ErP Yönetmeliği’ne uygun olan daha verimli duvartipi (QCM) ve kanal tipi (CC) aksiyal aspiratörler ile kompakt yüksek verimli (QCL) aksiyal aspiratörleri ürün gamlarına eklediler.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ELEKTRİK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
  İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
   İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 • Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
  Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 • İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
  İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 • Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
  Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
 1. SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 2. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 3. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 4. Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 5. İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 6. Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
VİDEO GALERİ
YUKARI
Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446

Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446

Warning: include(): Failed opening 'footer-en-alt-linkler.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php54/root/usr/share/pear') in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446