Bugun...


Danimarka-Türkiye Stratejik Sektör İşbirliği
Tarih: 07-06-2018 07:22:47 Güncelleme: 07-06-2018 07:29:47 + -


Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma ve Soğutma Projesi 2nci Yönlendirme Komitesi Toplantısı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi. Toplatıya Proje ekibinde yer alan Danimarka Büyükelçiliği, Danimarka enerji Ajansı, Kalkınma Bakanlığı, EPDK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası, YEGM, Türkoted ve JKBB uzman ve yetkilileri katılım sağlamıştır.

facebook-paylas
Tarih: 07-06-2018 07:22

Danimarka-Türkiye Stratejik Sektör İşbirliği

Toplantıda projedeki gelişmeler, 2018 yılı iş programının ve iş takviminin onaylanması, Proje bütçesinin onaylanması konuları ele alındı. 

Projede Kapsamında Bugüne Kadar Gerçekleştirilen Faaliyetler:

• Isı Arz Kanunu için hazırlanması gereken etki değerlendirmesi çalışmasında kullanılmak üzere Politika Boşluk Analizi Raporu ilk taslağı hazırlanmıştır 

• Kanun Taslağı’nda ele alınması gereken konuların tespiti değerlendirme raporu hazırlanmıştır. Ayrıca, AB ülkelerinde bölgesel ısıtma sistemlerinde uygulanan tarifelendirme mekanizmaları bilgi notu hazırlanarak EPDK’ya iletilmiştir.

• Ülkemizin ısıtma ve soğutma talebinin haritalandırılması çalışmalarına altlık teşkil edecek 4 iklim bölgesine ait veriler derlenmiş ve Heat Roadmap Europe’ta geliştirilen yöntemle haritalandırma çalışmasını yürütecek firma için danışmanlık hizmeti alımı şartnamesi taslağı hazırlanmıştır.

• Seçilmiş 4 iklim bölgesinde yer alan 4 farklı yerleşim biriminin farklı ısıtma teknolojileri ile ısı talebinin karşılanması senaryoları oluşturularak fayda maliyet analizleri gerçekleştirilmiştir.

• Bilgi paylaşımı ve kapasite artırımı çalışmaları altında 8-10 Kasım 2017 Ankara 10. Enerji Kongresi, 28-29 Kasım 2017 İstanbul Bölgesel Isıtma Konferansı ve 29-30 Mart 2018 İstanbul 9. Enerji Verimliliği Fuarı’nda sunumlar gerçekleştirilmiştir.


Projede Kapsamında 2018 Yılında Gerçekleştirilecek Faaliyetler:

• Isı Arzı Kanunu Taslağı 1 Ağustos 2018 tarihine kadar hazırlanacak olup paydaşların görüşleri doğrultusunda politika boşluk analizi raporu nihayete erdirilerek kanun çalışmalarında gerekli olan etki değerlendirmesi raporuna eklenecektir.

• Kanun Taslağı’nın hazırlanması akabinde, kurumların yayımlaması gereken ikincil mevzuatın neler olması gerektiğine dair bir çalışma yürütülecektir.

• Ülkemizin ısıtma ve soğutma talebinin haritalandırılması danışmanlık hizmeti alımı için çağrıya çıkılarak 2018 sonu itibariyle çalışmaların tamamlanması öngörülmektedir.

• 4 iklim bölgesinde yer alan 4 farklı yerleşim birimi için fayda maliyet analizi senaryoları ülkemiz şartlarını en iyi biçimde yansıtacak biçimde nihai hale getirilecek, analizler seçilecek diğer bölgeler için tekrarlanacaktır. Sonuçlar raporlanarak etki değerlendirmesi raporuna eklenecektir.

• Kurumlarda kapasite artırımı çalışmaları kapsamında, Genel Müdürlüğümüz organizasyonuyla ÇŞB, EPDK, İller Bankası, TOKİ ve JKBB’nin katılımlarıyla 3-4 Mayıs 2018 tarihinde İzmir ve Manisa’da bölgesel ısıtma sistemlerini yerinde incelemek amacıyla teknik çalışma ziyareti gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda, çalışma ziyaretinin ikinci kısmının Sonbahar 2018’de Danimarka’da yapılması planlanmaktadır. 

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
  İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
   İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 • Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
  Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 • İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
  İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 • Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
  Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
 1. SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 2. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 3. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 4. Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 5. İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 6. Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
VİDEO GALERİ
YUKARI
Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/tag-detail.php on line 436

Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/tag-detail.php on line 436

Warning: include(): Failed opening 'footer-en-alt-linkler.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php54/root/usr/share/pear') in /home/durunaz01/public_html/tag-detail.php on line 436