Bugun..."Tüketiciyi üzeni misliyle üzeriz"
Tarih: 13-10-2015 06:29:52 Güncelleme: 13-10-2015 06:45:52 + -


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, vatandaşların mağdur olmasına kesinlikle göz yummayacaklarını belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 13-10-2015 06:29


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz "EPDK olarak vatandaşlarımızın mağdur olmasına kesinlikle göz yummayız, tüketiciyi üzeni misliyle üzeriz" dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Konya'da düzenlenen ve 2 gün sürecek 6. Türkiye Enerji Zirvesi'nin açılışında konuştu.

Petrol piyasasında 14 bin lisanslı şirketin faaliyet gösterdiğini ve yapılan düzenlemelerle bu piyasanın istikrarlı bir yapıya kavuştuğunu belirten Yılmaz, "Şeffaf, istikrarlı ve rekabete dayalı bir piyasa oluşturmak için yaptığımız düzenlemeler neticesinde; petrol piyasası, gerek ürün kalitesi, gerekse dünya piyasalarıyla entegre yapısıyla Avrupa standartlarına uygun bir hale geldi" ifadelerini kullandı.

"REKABETİ TÜKETİCİYE HİZMET YARIŞI OLARAK GÖRÜYORUZ"

Yılmaz, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayiler arasında geçen ay başlayan sözleşme yenileme dönemi ile ilgili şunları kaydetti: "Geçtiğimiz ay EPDK, bu açıdan başarılı bir sınav verdi. Dağıtım şirketleri ile 5 yıllık sözleşmeleri dolan yaklaşık bin 300 bayinin hiçbir sorun yaşamadan yeni döneme geçişini sağladık. Uzun bayram tatiline denk gelmesine rağmen Petrol Piyasası dairemiz tatil gününde bile çalışarak sektörün mağdur olmasının önüne geçti, onları da buradan kutlamak istiyorum. Sektörle işbirliği içinde aldığı önlemler sayesinde bu süreci başarı ile atlattık. Geçtiğimiz hafta itibarıyla 519 bayi, dağıtıcısını değiştirirken, yaklaşık 800 bayi mevcut dağıtım şirketinin bayrağı altında faaliyetlerine devam etmeyi tercih etti. Kurum olarak bu alanda rekabeti; bayi transferinde değil, tüketiciye hizmet yarışında görüyoruz."

"LPG İLE DAHA AZ KARBON EMİSYONU GERÇEKLEŞTİ"

Türkiye'nin LPG pazarlarından biri haline geldiğini söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti: "4,2 milyonluk LPG'li araç sayımızla ulaşımda kullanılan LPG miktarı bakımından ülkemiz, Güney Kore'den sonra ikinci sırada yer alıyor. LPG'li araçlar sayesinde Türkiye her yıl 1,2 milyon ton daha az karbon emisyonu salmaktadır. Hızla artan araç sayısına rağmen bu düşüşteki en büyük pay şüphesiz LPG sektörümüzündür. Yaklaşan Paris İklim Değişikliği Taraflar Konferansı öncesi Türkiye'nin otogaz sektörü alternatif ve temiz yakıtlarda tüm dünyaya örnek olabilecek gurur kaynağımızdır."

"ELEKTRİK PİYASASI KURGUSU AVRUPA VE ABD İLE EŞLEŞTİ"

Elektrik piyasasında rekabeti esas alan ve her geçen gün gelişen bir piyasayı el birliği ile oluşturduklarını belirten Yılmaz, Elektrik Piyasası İşletme Anonim Şirketinin (EPİAŞ) kuruluşunun ve gün içi piyasasına geçişin bu sürecin son halkaları olduğunu söyledi.

Yılmaz, bugün itibarıyla EPİAŞ'ın işlettiği piyasalara kayıtlı 654 üretim şirketi, 152 tedarik şirketi ve 21 görevli tedarik şirketi bulunduğunu ve sürekli ticaret yöntemiyle çalışan gün içi piyasası ile Türkiye elektrik piyasasının, Avrupa ve ABD elektrik piyasalarıyla 'piyasa kurgusu' olarak eşitlendiğine dikkati çekti.

Yılmaz, enerji sektörü ile diyaloğa ve işbirliğine de büyük önem verdiklerini ve piyasa oyuncularının talep ve sorunlarına da kayıtsız kalmalarının söz konusu olamayacağını aktardı.


EPDK'nın iki başkan yardımcısının sektör temsilcileri ile sık sık buluşarak etkin bir diyalog sürdürdüğünü kaydeden Yılmaz, aldıkları olumlu tepkilerin de bu buluşmaların sektöre yönelik atılacak adımlara büyük bir katkı sağladığını gösterdiğini sözlerine ekledi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DOĞALGAZ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
  İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
   İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 • Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
  Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 • İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
  İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 • Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
  Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
 1. SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 2. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 3. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 4. Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 5. İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 6. Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
VİDEO GALERİ
YUKARI
Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446

Warning: include(footer-en-alt-linkler.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446

Warning: include(): Failed opening 'footer-en-alt-linkler.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php54/root/usr/share/pear') in /home/durunaz01/public_html/news-detail.php on line 446