Bugun...


Dilara ÖZTÜRK


facebook-paylasEnerjinin Geleceği Böyle Parlayacak!
Tarih: 06-05-2017 11:32:00 Güncelleme: 07-05-2017 11:30:00


Enerjinin Geleceği Böyle Parlayacak!

 

 

Geçen haftaki yazımda ‘Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?’ konusunu işledim ve birçok kişiye ulaştığımı gördüm. Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Gerek mailden gerek sosyal medyadan bir sürü geri dönüş aldım. Dilerim tüm olumlu ve olumsuz yorumlara cevaplarım tatmin edici olmuştur.

 

Bu haftaki yazımda ise  Fatih  Kaya’nın ve Dilara Sakaoğlu’nun yöneticiliğindeki ‘enerji_sistemleri_muhendisligi’ instagram sayfasından bana ulaşan bir lise öğrencisinden bahsedeceğim. Kendi projesiyle aldığı başarıya ve gelecekteki ideallerine değineceğim.

 

 

Enerjinin geleceği işte böyle gençlerle parlayacak!

 

Bilgilendirmeyi soru cevap şeklinde inceleyeceğiz. Bu idealist genç bize önce kendisinden bahsedecek. Daha sonra ise projesinin hangi ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıktığını, motivasyon kaynağını ve ileride nerede olmak istediğine değinecek.

 

1-Kendinizden bahsedebilir misiniz? Bilime ne zaman ilgi duymaya başladınız?

 

 -Ben Cavid Bayramlı Oğuz Kartal Fen Bilimleri Temel Lisesinde lise 3 öğrencisiyim. 2000 yılında Azerbaycan da doğdum. 1 yaşıma İstanbul’da girdim. Bilime önceki senelerden beri merakım vardı ve bu merakım okulumda gördüğüm 4.BİLİM VE FİKİR FESTİVALİ proje yarışması ile daha da çok arttı.

 

2-Projenizden bahseder misiniz?

 

-Projemin adıTaşınabilir Güç Kaynakları İçin Sodyum Bor Hidrürle Çalışan Yakıt Kartuşu Sisteminin Geliştirilmesi’dir.

 

Hidrojen, dünyamızın en temiz ve en yüksek enerji değerine sahip enerji kaynağıdır. Hidrojenin ele aldığı problemler ise üretilmesi ve depolanmasıdır. Hidrojen fosil yakıtlardan üretildiği için hava kirliliğine yol açar. Bizde bu sorunu ortadan kaldırmak için Taşınabilir Güç Kaynakları İçin Sodyum Bor Hidrürle Çalışan Yakıt Kartuşu Sisteminin Geliştirilmesi' projesini ürettik. Projenin amacı Sodyum Bor Hidrürden katalitik hidrolizi ile saf hidrojen elde etmektir. Üretilen Hidrojen enerjisi ile taşınabilir güç kaynağı kartuş sistemi geliştirilmiştir. Önerilen yakıt kartuşu ülkemiz sanayisindeki ucuz ticari polimerlerden çalışabilir demosu yapılmıştır. Topluma askeri ve sivil alanda fayda göstermektedir. Askeri alanda gece görüş dürbünlerinin, aydınlatma sistemlerinin ve telsizlerin vs. çalışabilmesi için taşınabilir, yenilenebilir ve tekrar kullanılabilir güç kaynağı geliştirilmiştir. Sivil alanda ise elektrik şebekesi olmadan farklı amaçlı en ve en verimli enerji üretimi sağlamaktır. Projemizin özgünlüğü bakımından yüksek enerji verimliliğine sahip yeni katalizör geliştirilmiştir ve kartuş sistemi istenildiği anda kapatılıp açılabilir en önemli maddelerden birisi ise projede herhangi bir elektrik-elektronik aksam bulunmamaktadır. Bu projeye izlediğim bir filmdeki olay sonucu başladım. Filmde askerlerin taşıdıkları güç kaynakları çok ağır ve enerji kaynağı tükendikten sonra doğaya bırakılamayacağını gördüm. Öğrendikten sonra topluma faydalı olmak adına bu projeyi geliştirmiş bulunmaktayım.

 

3-Dereceye girdiğinizde ne hissettiniz? Bu başarıyı hangi özelliğinizin neden olduğunu düşünüyorsunuz?

-Dereceye girdiğimde her insanda olduğu gibi mutluluk, heyecan ve onur duygusunu projemin adı okunduğu an yaşadım. Aslında böyle bir başarıyı da bekliyordum. Bu başarıyı özgünlük ve yaratıcılık özelliğim ile elde ettiğimi düşünüyorum.

 

4-Sizce sizi rakiplerinizden ne farklı kıldı?

-Ülkemizdeki fosil yakıtlar tükenmekte olup ve bu fosil yakıtların hava kirliliğine yol açtığı için yenilenebilir ve doğa dostu bir taşınabilir enerji kaynağı geliştirmem diğer rakiplerden beni farklı kıldı.

 

5-Projeye hazırlanırken motivasyon kaynağınız neydi? Yarışma sonrası ve öncesinde etrafınızdan aldığınız tepkiler ne yöndeydi?

-Projeye hazırlanırken motivasyon kaynağım her zaman ülkemize daha faydalı bir birey olmaktır. Elde ettiğim referanslar beni bir üst düzey taşıdı. Yarışma öncesinde hocalarımın dereceye gireceği den kuşkusuzdu yarışmadan sonra ise üniversitedeki hocalar ise bu projemi daha çok geliştirip BOREN’e sunmamı söylediler buda beni ayrı bir mutlu kıldı.

 

6- Yeni projeleriniz var mı? Ya da katılacağınız yeni yarışmalar var mı?

-Yeni projelerim var. Bu projelerim Grafenle ilgilidir fakat bu projelerim geliştirme aşamasındadır. Grafen alanındaki projelerim için enerji sistemleri mühendisliği alanındaki kişilerle çalışmayı düşünüyorum. Şu an iki yarışmaya daha başvurduk. İki proje yarışmasında binlerce kişinin arasından finale kaldık bu finale kaldığımız yarışmaların sunumunu önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğim. Daha sonraki haftalarda ise Orta Doğu Teknik Üniversitesinin düzenlediği  YILIN GENÇ BEYİN YARIŞMASINA başvuracağım.

 

7- İleride kendinizi hangi alanda geliştirmek istiyorsunuz?

 -İleride yurt dışında enerji sistemleri mühendisliği okumak ve okuduktan sonra Türkiye ye geri dönüp ülkeme daha faydalı bir birey olmak istiyorum.

 

8-Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

-Şu an ‘LOOKATER’ adındaki liselilerden oluşan girişimcilik   takımında fen kolu başkanlığı görevindeyim. 

Bana sunulan imkanlar bu kadardı. Daha fazla imkan tanınırsa daha fazla proje üreteceğime inanıyorum…

 

“Böyle gençlere ihtiyacımız var, daha nicesine… Cavid’e gereken destek umarım verilir.Bu yazıyı paylaşarak yada ilgili kişilere ulaştırarak gereken desteği bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Ben elimden geldiğince destek olacağım. Kim bilir belki yeni projelerinde ortak da çalışabiliriz ?”

“Ve son olarak imkansıza inanmayın, isteyince her şey mümkün!”

 

 

Enerjiyle Kalın!

Dilara Öztürk

E-mail: dilaraozturk.beu@gmail.com

 

Kerem Acar / 07-05-2017 12:37

Gerçekten bu kardeşimi tebrik etmek istiyorum. Gelecek hayatında ona başarılar ve şans diliyorum yolun açık olsun...FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
  İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
   İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 • Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
  Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 • İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
  İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 • Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
  Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
 1. SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 2. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 3. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 4. Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 5. İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 6. Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
VİDEO GALERİ
YUKARI gebze evden eve nakliyat bodrumdialysis.com gebze evden eve nakliyat film izle