Bugun...


Dilara ÖZTÜRK


facebook-paylasEnerji Sistemleri Mühendisliği Öğrencilerinden;
Tarih: 13-05-2017 20:24:00 Güncelleme: 14-05-2017 00:01:00


Herkese tekrar merhaba!

 

Geçen haftaki yazıda Cavid Bayramlı isimli lise öğrencisinin enerji alanında geliştirdiği projeden ve yarışmadaki derecesinden bahsetmiştim. Paylaşım yaparak destek veren tanıdığım, tanımadığım herkese buradan teşekkür ediyorum. Yine binlerce kişiye ulaştık. Geri dönüşleriniz için de ayrıca teşekkürler.

 

Bu hafta ise geçen hafta da adını andığım ‘enerji_sistemleri_muhendisligi’ instagram sayfası yöneticisi Fatih KAYA’nın yapmış olduğu projeyi size sunmak istiyorum.

 

Bir önceki metot sizler tarafından beğenilmişti. Bu yüzden yine soru-cevap şeklinde ilerleteceğim yazıyı.

 

 

1-Kendinizden bahsedebilir misiniz? Bilime ne zaman ilgi duymaya başladınız?

   

Ben Fatih KAYA Fırat Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Bilime küçük yaşlardan beri meraklıyım fakat merakım üniversiteye başlamamla daha da arttı özellikle de enerji alanında yapılan yenilikler, alternatif enerji kaynakları ve bilimsel çalışmalar dikkatimi çekmeye başladı. Sürekli enerji alanında araştırma yapmaktayım ve enerji haberlerini güncel olarak takip etmekteyim. Bununla birlikte okuduğum bölümü çok seviyorum ve bölümümü sektöre tanıtmak için instagramda ‘enerji_sistemleri_muhendisligi’ adında bir sayfam var düzenli olarak paylaşımlar yaparak öğrendiğim bilgileri diğer bölüm arkadaşlarıma da aktarmaya çalışıyorum.

 

 

2-Projenizden bahseder misiniz?

 

Proje Ortağı: Kadir DÜNDAR

Proje Adı: Güneş Takip Sistemi / Sabit Sistem Deney Seti

 

 

 Deney seti Güneş Takip Sistemi ve Sabit Sistem olmak üzere iki sistemden oluşmaktadır. Güneş Takip Sistemi LDR’lerin güneşten almış olduğu ışınları Arduino ya iletmesi ve  Arduinoya yüklenmiş olan  güneş takip programı ile sistemin yatay ve dikey hareketini sağlayan servo motorlara sinyal göndermesi ile güneş i takip etmektedir. Güneş Takip Sisteminde dışarıdan güç almak yerine panellerde üretilen enerjinin bir kısmını akülerde depo edilmiş ve sistemin enerjisi tamamen güneşten sağlanmıştır.

  

 Sabit Sistemde ise 30 derecelik eğime (güneşi dik alacak açıya) ayarlanmış sabit bir panel vardır.  

İki Sisteme bağlanan Voltmetre ve Ampermetre yardımı ile 1 gün boyunca sabah 6’dan akşam 7’ye kadar ölçüm yapılmış ve üretilen güç değerleri karşılaştırılmıştır.

 Deney sonucunda Güneş Takip Sisteminin verimi yüksek olmasına rağmen gerçek sistemlerde baz alınarak ilk yatırım maliyeti ve bakım maliyetleri göz önüne alınınca günümüz Türkiye şartlarında dezavantajlı olduğu görülmüştür.

 

 

3- Bu projeyi yapmanızın özel bir nedeni var mı?

 

  Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencisi olarak ülkemiz ve dünyamızın yarınlara daha yaşanılabilir bir şekilde bırakılabilmesi için temiz enerjinin şart olduğuna inanmaktayım. İlk dönemde rüzgar türbini kanatçık çapı kanat açısı değişimini farklı rüzgar parametrelerinde ölçüm yapıp ölçüm sonuçları ile ideal kanat uzunluğu ve açısını bulduğum bir deney seti yapmıştım…. Görüldüğü üzere Üniversitede tamamen Yenilenebilir Enerji üzerine çalışmaktayım. Kısaca bu ve diğer projeyi yapma sebebim üniversitede görmüş olduğumuz teorik bilgiler gerçek hayatta karşımıza nasıl çıkacak sorusunun cevabını bulmaya çalışmam ve çalışma hayatına kendimi hazırlamaktır.

 

 

4-Yeni projeleriniz var mı?

 

  Evet var! Bir önceki soruda belirtmiş olduğum Rüzgar Türbini Deney setinde elde ettiğim sonuçlarla rüzgara göre şekil alan ve rüzgara göre kanat çapının artıp azalacağı bir proje üzerinde çalışmaktayım.

 

 

5-Projerinizi ileriki hayatınızda nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

 

 Açıkçası ilk hayalim akademisyenlik, ilk hayalime ulaşamazsam pedagolojik formasyon olup lise hocası olmak istiyorum. Bu iki hayalimden birisini gerçekleştirebilirsem öğrencilerime sadece teorik bilgi vermek yerine bilgiyi nasıl kullanacaklarını öğretmek için deney setlerim ve projelerimi araç olarak kullanacağım. Eğer bu iki hayalime ulaşamazsam da eğitim amaçlı kullanılmak üzere deney seti üreten bir şirket kurmak istiyorum yine burada öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmelerine vesile olmak istiyorum. İnanıyorum ki ülkemizde imkan bulduklarında evrensel projeler, icatlar yapabilecek liseli ve üniversiteli arkadaşlarımız var…

 

 

6-Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

 

  Son olarak Enerji sektöründe çalışan iş verenlere şunları söylemek istiyorum; üniversite ve lise öğrencilerine staj ve iş konusunda yardımcı olmalarını rica ediyorum. Bir yerden başlamadan tecrübe kazanılmaz. Bizlere, Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencilerine güvenebileceklerini belirtmek istiyorum.

 

Enerji sistemlerini ve enerji sistemleri mühendisliğinin farkındalığını yaratmak adına böyle arkadaşlarımızın sesini bu platformdan duyurmak istiyorum.

 

Eğer sizin de ‘fark yaratmaya aday’ bir projeniz varsa lütfen bana ulaşın veya herhangi bir tanıdığınızın çalışmaları bu alana yönelikse lütfen bu metni ve mail adresimi onlara yönlendirin.

 

 

Daima dediğim gibi, hep beraber daha iyiye!

Enerjiyle kalın!

Dilara ÖZTÜRK

E-mail: dilaraozturk.beu@gmail.com

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
  İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
   İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 • Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
  Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 • İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
  İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 • Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
  Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
 1. SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 2. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 3. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 4. Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 5. İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 6. Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
VİDEO GALERİ
YUKARI gebze evden eve nakliyat bodrumdialysis.com gebze evden eve nakliyat film izle