Bugun...


Dilara ÖZTÜRK


facebook-paylasArtık Evinizin Camları Elektrik Üretecek!
Tarih: 23-06-2017 14:33:00 Güncelleme: 24-06-2017 21:45:00


Artık Evinizin Camları Elektrik Üretecek!

 

Herkese merhaba, Onyx Solar devrim niteliğinde bir ürün ortaya koyuyor !

 

 

Bu hafta enerji sektöründe bir devrim niteliği taşıyan ürün solar glass camları hakkında Onyx Solar Energy İnsan Kaynakları Uzmanı Ümit GÜL ile röportajımız oldu.

 

Bu yazı da daha önceki yazılarda olduğu gibi soru-cevap şeklinde ilerleyecek. Hem ürün hem şirket hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

1-Şirketinizden ve kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Onyx Solar Energy Şirketi 2009 yılında İspanya kurulmuş ve şu an dünya genelinde 70’e yakın ülkede temsil edilmektedir. Kuruluş başlangıcı itibariyle  dünyanın önemli şehir ve metropollerinde  yaklaşık 130’dan fazla projeye imza atmış bulunmaktayız. Bu kısa dönemde uluslararası 30’ayakın ödül almış bir değer… Ayrıca birçok Uluslararası Kalite belgesine sahip bir kurumdur.

 

Kendimden kısaca bahsedecek olursam, 2016 Yılında Onyx Solar ile tanışma ve çalışma fırsatı yakaladım, daha evvel yine Yenilebilir Enerji sektöründe  girişimlerimin olmuştu, ancak özelikle Türkiye’de enerji konusunda RES ve GES gibi projede bazı şeylerin istediğiniz gibi gitmediğini öğrendikten sonra farklı bir şeylerin yapılması düşüncesine kapıldım.   Eğitim ve meslek hayatımın uzun yıllar Yurtdışında geçirdikten sonra, Türkiye maceram 2008 yılında başladı. Antalya’da bulunan SeraSol Şirketi ( Bay Andre ve Ferah Hanım )ile tanışmamla birlikte, vizyonum ve Fikirlerim genişledi.

 

 Kendimi tamamı ile yeni gelişmekte olan enerji teknolojilerine adadım. Bu konuda şu an Türkiye’de Grup bünyesinde oldukça gelişmiş enerji teknolojisi yelpazesine sahip olduğumuzu düşünüyorum. Onyx Solar ise gezegenimiz adına bir devrimdir... Yakın zamanda adını sıklıkla duyacağınız bir marka olacak ve ümit ediyorum ki her evde bulunması zorunluluk hale getirecek.

 

 

2-Şirketinizin çalışma alanları ve ürünleri nelerdir?

 

Kendi elektriğini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden PV Camlar ( BİPV )  sayesinde, kurulumu ve geliştirilmesi alanın da faaliyet gösteriyoruz. Kullandığımız ileri teknoloji çözümler sayesinde gün ışığında bulutlu veya kapalı hava şartlarında bile enerji sağlayan gelişmiş  bir teknolojiye sahibiz.  Özelikle  otel ,okul, alışveriş merkezleri, hastaneler,  v.b bina ve yapılarda dış cephe kaplama,  mantolanma, balkon camlarınız, otoparklar, teraslar… Hatta yürüyüş yaptığımız yollar ve camın kullanıldığı  her yerde kullanılabilen  şeffaf  ve farklı renklerde bile camlar üretebilen bir şirketiz.

 

Yaklaşık 500.000 m2 yakın bir üretim kapasitemiz var, tamamen PV Glass Teknolojisi üzerinde faaliyet gösteren bir şirketiz.kaynaklarından temin eden Seralar), kurulumu ve geliştirilmesi

 

3-Bir devrim niteliği taşıyor diye anlattığınız solar glass camlarından kısaca bahseder misiniz? (Önemi nedir? Nasıl katkı sağlayacaklar?)

Binalarda kullanılan geleneksel camlarla aynı pasif özelliklere sahip olmasının yanı sıra Güneşten bedava elektrik üreten mimari cam diyebiliriz.

Bu nedenle, piyasada bulunan yapı malzemeleri arasında bina yatırımınıza getiri sağlayan tek yapı malzemesidir.

 

Önemine gelince, bir kere elektrik maliyetlerini ciddi manada düşürür ( yüzde 80%’e kadar ) ,Doğaya çevreye olumlu katkı sağlar. Binanın karbon izini azaltır.  PV camın optimize edilmiş performansı sayesinde HVAC boyutlarında ve kullanımında azalma gözlenir.99% UV ( Ultraviole)  Işınlarını ve 95%’e kadar IR (Infrared) ışınlarını engeller. Ayrıca yüksek ses ve ısı izolasyonuna karşı da ciddi korur. Bununla birlikte renkli ve aydınlatma sistemi sayesinde estetik açıdan ayrı bir güzellik katar. Vergi destekleri ve teşviklerden faydalandırır.

 

 

4-Üretime girdi mi? Ne zaman piyasaya sunulacak?

 

 Şu an üretmemiz Yurt dışında yapılmaktadır, ancak illeri zamanlarda mutlaka ülkemizde de bu üretimin sağlanması adına çalışmalar yapmak istiyoruz. Türkiye’de ilk projemiz geçen sene Bursa’da Faaliyet geçti.

 

 

5-Fiyatı ve ürüne gelen talep ne yönde oldu?

 

Talep çok fazla, fiyatla ile ilgili gayet olumlu yönde tepki, netice normal camlara verilen fiyatla bizim ürünlerimiz arasında yüzde 20% ile 30% arasında fark var. Ama en önemli unsuru belirtmek istiyorum.

Burada binanıza yapacağınız yatırımı 2 ile 4 yıl gibi bir sürede amorti ediyorsunuz, yurt dışında bazı projelerimizde bu süre 1 yıla kadar düşüyor.  PV Cam fiyatları, 6mm PV + 6mm lamine PV cam fotovoltaik çift cam üniteleri için 160 $/m2’den  280 $/m2’ye kadar değişebilir. Bu aralıkta çok çeşitli seçenekler var.

Yapı (konstrüksiyon) sistemin maliyeti: Fotovoltaik cam normalde çerçevesizdir. Piyasadaki çoğu mevcut çerçeveleme/yapısal sistemle uyumludur. Dolayısıyla, çerçeveleme sistemi ile ilgili ek maliyet yoktur.

Elektrik balans sistem maliyeti: Seçilen enerji yönetimi işletme modeline bağlıdır (doğrudan tüketim, yedeklemeli kendinden tüketim, şebekeye bağlı).
 

 

 

6-Önünüze çıkan zorluklar nelerdir?

 

 Klasik cevap, bazı bürokratik işlemler ve gümrük ile ilgili yasal işlemler.

 

 

7-Sizce, şirketin bu başarıya ulaşması hangi özelliğinin kanıtı olmuştur?

 

   “ Umut etmek enerjinizi tüketir. Harekete geçmek ise; enerji üretir.” — Robert Kiyosaki

 

 

 

Enerjiyle Kalın!

 

Enerji Haber Köşe Yazarı

Dilara Öztürk

E-mail: dilaraozturk.beu@gmail.com

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
  SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
  İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 • İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
   İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 • Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
  Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 • İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
  İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 • Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
  Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
 1. SOCAR TÜRKİYE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
 2. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları 2
 3. İzlanda jeotermal enerji şirketi Kanal Alterra Power'in Çalışmaları
 4. Bir dağın tepesine nasıl büyük rüzgar türbini getirilir ?
 5. İBRADI GES - Şebekenden bağımsız (OffGrid 50kWp)
 6. Dudgeon Offshore Wind Farm : AÇIK DENİZ RÜZGAR ENERJİSİ ( STATOİL )
VİDEO GALERİ
YUKARI gebze evden eve nakliyat bodrumdialysis.com gebze evden eve nakliyat film izle