Bugun...

Dönmez: Gücümüz 2 bin MW olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik kullanımı için yeni tarife üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
facebook-paylas
 Tarih: 05-02-2020 13:22:44

Dönmez: Gücümüz 2 bin MW olacak

Dönmez, Türkiye Jeotermal Kongresi'nde elektrikte kurulu güç içinde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının artırılması için yatırımların devam ettiğini söyledi.

 

Dönmez, TBMM'nin ilgili komisyonunda tarife üzerinde çalıştığını ifade ederek "EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacak. Böylece isteyen aboneler tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek" dedi.


"Mottomuz daha çok yerli, daha çok yenilenebilir, hedefimiz ise bağımsız enerji, güçlü Türkiye" diyen Dönmez, geçen yıl sonu itibarıyla elektrikte kurulu gücün 91 bin 300 megavata yükseldiğini, üretimin yüzde 62’sinin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını anımsattı.
Dönmez, yenilenebilir enerjide kurulu gücün 44 bin 767 megavata ulaştığını ve bu miktarın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmalarıyla daha da artacağını ifade etti.


Bakan Dönmez, jeotermalde Türkiye'nin 4'üncü sıraya çıkarak geçen yıl sonu itibarıyla üretilen enerjinin 1525 megavata yükseldiğini bildirdi.
Türkiye'nin jeotermalde kurulu güçte Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldiğini vurgulayan Dönmez, "Jeotermalde kurulu gücümüzü yakın bir zamanda 2 bin megavatlara seviyesine yükselteceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

  Bu haber 649 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YENİLENEBİLİR ENERJİ Haberleri
YUKARI YUKARI