Bugun...

Elektrik hangi saatte ucuz?

Soğuk havalarla beraber enerji tüketimi arttı.
facebook-paylas
 Tarih: 25-01-2020 12:14:16

Elektrik hangi saatte ucuz?

Elektrik aboneliği sırasında, tek ve üç zamanlı olmak üzere iki tarife arasında seçim yapabilirsiniz. İki tarife sınıfı arasındaki fark, tüketimin fiyatlandırmasıdır. Tek zamanlı tarifede, elektrik faturanız tüm gün aynı birim fiyattan hesaplanır.

Üç zamanlı tarifedeyse, gün üç zaman dilimine bölünür ve fatura her dilimdeki tüketiminize göre, üç ayrı birim fiyattan hesaplanır. Tarifenin gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için birim fiyatları farklıdır.

Gece tarifesi, üç zamanlı tarifedeki en ucuz fiyatlı zaman dilimidir.

HANGİ TARİFEDEYİM?

Tüm tüketiciler tarife değişikliği talep etmediği sürece tek zamanlı tarifededir. Hangi tarifede olduğunuz faturadaki tarife grubu satırında yazar.

HANGİ ELEKTRİK SAYACI GEREKLİDİR?

Üç zamanlı tarifeden yararlanmak için, elektronik (akıllı) elektrik sayacınız olması gerekir. Elektronik sayacı, mekanik sayaçtan ayıran özellik, tüketimi saat dilimlerine göre ölçerek kaydedebilmesidir.

Mekanik sayacınız varsa bölgenizdeki dağıtım şirketine başvurarak ücretsiz olarak değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

ÜÇ ZAMANLI TARİFEYE NASIL GEÇİLİR?

Elektronik sayacınız varsa ücretsiz olarak tarifenizi değiştirebilirsiniz. Değişiklik işlemi için, elektrik satış şirketinize başvurmalısınız.

Başvuru, elektrik şirketinize bağlı olarak müşteri merkezinden ya da online yapılabilir. Mevcut aboneliğiniz iptal edilmeden tarifeniz değiştirilir.

GECE TARİFESİ SAAT KAÇTA BAŞLAR?

Üç zamanlı tarifede, gündüz, puant ve gece zaman dilimleri için üç farklı birim fiyat vardır. Tüm Türkiye'de gece tarifesi 22.00'den sabah 06.00'ya kadar sürer. Bu süre zarfında elektrik birim fiyatı gündüze göre %62 daha ucuzdur.

GECE ELEKTRİK NEDEN İNDİRİMLİ?

Üç zamanlı tarifenin birim fiyatları elektrik talebinin yoğunluğuna göre ayarlanır. 06.00-17.00 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde birim fiyat, tek zamanlı tarifeye yakındır. 17.00-22.00 saatlerine denk gelen Puant zaman aralığında, birim fiyat en yüksektir; çünkü herkesin evde tüketim yaptığı zaman denk gelir. Saat 22.00'den sonra, enerji talebinin azalmasıyla beraber, gece tarifesinde elektrik birim fiyatı düşer.

GECE TARİFESİ KULLANARAK TASARRUF EDİLİR Mİ?

Tek ve üç zamanlı tarife seçenekleri için, biri diğerinden daha ucuzdur demek güçtür. Tarifelerin avantajı tamamen elektrik kullanım alışkanlıklarınıza bağlıdır.

Üç zamanlı tarifenin gece fiyatı ucuz da olsa, tüketiminizin büyük kısmını bu saat aralığında yapmazsanız tüm avantajını yitirir. Elektrik faturasında, tüketiminizin ne kadarını hangi zaman diliminde yaptığınızı görebilirsiniz.

Eğer puant aralığı tüketiminiz yüksekse üç zamanlı tarifeyi tercih etmeyin.

UCUZ ELEKTRİK SAATLERİ KİMİN İÇİN AVANTAJLI?

Elektrik tüketiminizi gece saatlerine kaydırarak üç zamanlı tarifede tasarruf edebilirsiniz.

Isınmak için elektrik kullanıyorsanız geceleri soğuk saatlerde ısıtmanız daha ucuza gelecektir. (Klima, elektrikli radyatör ve infrared ısıtıcı kullananlar)

Sıcak su için elektrikli termosifon kullanıyorsanız, termosifonu yalnızca gece dolurarak tasarruf edebilirsiniz.

Çamaşır ve bulaşık makinelerini gece yıkamaya programlayarak üç zamanlı tarifede tasarruf yapabilir.

ÜÇ ZAMANLI TARİFEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Üç zamanlı tarife kullanmayı düşünüyorsanız tüketim alışkanlıklarınızı bilmeniz ve tüketiminizin yoğunlaştığı saatleri takip etmeniz gerekir.

Bazı durumlarda üç zamanlı tarife hesaplı olmak yerine daha çok fatura ödemenize de sebep olabilir. Bu durumda üç zamanlı tarifenin size uygun olmadığı ve tasarruf için farklı yollar denemeniz gerektiği çıkarımını yapabiliriz. (Kaynak: akıllıtarife)

  Bu haber 600 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ELEKTRİK Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI