Bugun...

Tüpraş'ın cirosu 89.6 milyar

Türkiye’nin lider rafineri şirketi Tüpraş, 2019'da yıllık cirosu 89.6 milyar liraya ulaştı.
facebook-paylas
 Tarih: 13-02-2020 09:59:00

Tüpraş'ın cirosu 89.6 milyar

Tüpraş 2019 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2019 yılında 236 milyon dolar yatırım harcaması gerçekleştiren Tüpraş’ın toplam üretimi geçen yıla göre yüzde 9.4 artışla 28.1 milyon ton, toplam satışları ise 29.2 milyon ton oldu.

Tüpraş'tan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

 

"Küresel ekonomideki yavaşlama ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle petrol ürünlerine olan talebin gevşemesi, yılın son çeyreğinde rafinaj kârlılığı üzerinde güçlü bir baskı oluşturdu. 


“Yılın son çeyreğinde OPEC+ arz kısıt kararlarının yanı sıra İran ve Venezuela’ya yönelik süregelen yaptırımlar sebebiyle ağır ham petrol arzı azaldı. 


Tüpraş, zayıf rafineri karlılığı ortamında dördüncü çeyrek itibariyle 61 milyon lira faaliyet kârı elde etti. Tüpraş’ın dördüncü çeyrek net kârı 186 milyon lira olarak gerçekleşti." 


14 GÜNDE TAMAMLANDI


Tüpraş, İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’ndeki uzun süreli planlı bakım ve iyileştirme çalışmasını, planlanandan 14 gün önce tamamlandı ve tesis emniyetli bir şekilde tam kapasite üretime başladı.


Şirket yaptığı açıklamada, Tüpraş Londra Ofisi’nin de katkısıyla küresel enerji piyasalarına entegrasyonunu güçlendirmeyi hedeflediğini belirterek şunları ekledi: 


"Ekonomideki dalgalanmaya jeopolitik gelişmelerin de eklenmesiyle, ağır ham petrol arzı gerilerken, artan maliyetler rafinaj sektörü kârlılığını olumsuz yönde etkiledi. Zayıf seyreden operasyonel kârlılığa ek olarak, artan finansman giderlerinin de etkisiyle net kâr yüzde 86 düşüşle 526 milyon lira oldu.''

  Bu haber 436 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER PETROL-GAZ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI